Günün Ayet ve Hadisi

 • Hazreti Fatıma (s.a): "Ey Ebu'l-Hasan! Senin karşılayamayacağın şeyi senden istemekten Allah'a haya ederim."

0
0
0
s2smodern
 • Soru: İçeriği görmek için tıklayın.

 • Ayrıntılı Cevap:

  Kelime anlamı olarak forex döviz takası anlamına gelse de, piyasada döviz yani farklı ülkelerin para birimleri yanında altın, gümüş, petrol, kahve, buğday gibi farklı ürünlerde yapılan işlem türüdür.

  Foreks yöntemiyle piyasada yapılan ticaret geçmişten gelen bir gelenek olup ya şahsın kendisi bu ticareti yapar ya da kendisine bir vekil tutarak bu işi yapar. Böyle bir ticaret, şeri açıdan caiz olup hiçbir sakıncası yoktur.

  Ancak günümüzde internet aracılığıyla gerçekleştirilen foreks işlemlerinde bazı sakıncalı durumlar mevcuttur. Bu durum, yapılan ticaret ve işlemin şeri açıdan sakıncalı duruma düşmesine ve bazen de caiz olmayışına (haram olmasına) yol açabilir.

  Örneğin:

  1. İnternette kendilerini broker (aracı) olarak gösteren birçok kimsenin ya da kendine bu isimle bir weblog yahut site açan kimselerin kimlik ve hüviyetleri belli değildir. Yaptıkları bu işte ise tek hedefleri dolandırıcılık olup insanların parasını çalmaktır.
  2. Her ne kadar bu insanların kimlikleri belli olsa da hatta mal sahibinin piyasadaki durumunu günlük olarak sayfada yayınlasa da arka planda, mal sahibine ait parayı kanuni olmayan (kaçakçılık gibi) yerlerde kullanıyorlar. Foreks’te kar zarar durumunun sadece mal sahibini etkileyeceği gerçeği göz önünde bulundurulursa bu durumda malın şeri olmayan yolda kullanılması nedeniyle haram bir ticaret yapılmasının yanı sıra, zarar edildiğinde de sadece mal sahibinin etkilenmesi bu alışverişi şeri olarak caiz olmaktan çıkarır.
  3. Kimliğin belli olması, mal sahibinin piyasadaki durumunun günlük olarak sayfada yansıtılması ve hatta ticaretin şeri yoldan yapılması durumunda dahi bazı şeyler ticaretin şeri olmaktan çıkmasına neden olur. Yani aracı, mal sahibine bazı şartları öne sürebilir. Örneğin, broker (aracı) muamelenin (ticaretin) yapılmadığı zamanlarda mal sahibinin parasını faize yatırma, bankaya faizli borç verme ve bundan kazanç sağlama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da yapılan ticaret batıl olmakla birlikte elde edilen kazanç haramdır.

  Bu durum ve şartlar dışında eğer foreks işlemi, tarafın hüviyetinin belli olması, paranın veya değerin (ticari işlemlerde) haram yolda kullanılmaması ve tarafa tam bir güven ve itimat hasıl olmuşsa (aracı ile mal sahibi arasında yapılan muamelede para veya değerin şeri yolda ticareti) şeri açıdan bir sıkıntı yoktur.

  Bu konuda genel görüş şu şekildedir:

  “Dövizin başka bir dövizle ticareti (aynı cins olmaması şartıyla) kanuni bir engel de yoksa caizdir. Ancak yapılan ticaret mal sahibinin aracıya borç unvanında parayı veya değeri vekaleten vermesi (ki kesinlikle kazanç ve kar elde edilecektir) bu durumda aracının mal sahibi için bu tür muamelelere girmesi şer’en caiz değildir.”

  Allah daha iyi bilendir.

  Vesselam…

  ehlibeytsoru.com

0
0
0
s2smodern

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile