Günün Ayet ve Hadisi

 • Hazreti Fatıma (s.a): "Ey Ebu'l-Hasan! Senin karşılayamayacağın şeyi senden istemekten Allah'a haya ederim."

Soru: İnsanın Her Gördüğü veya Beğendiği Şeyi Satın Alması Günah mıdır? Özel

0
0
0
s2smodern
 • Soru: İçeriği görmek için tıklayın.

 • Kısa Cevap:

  Değerli okurumuz!

  İsraf ve aşırı harcama, insanın doğal ve tabii ihtiyaçlarını aşarak haddinden fazla harcama veya elde etmesidir.

  Burada hem keyfiyet (kalite) hem de kemmiyet (çokluk) arasında bir fark yoktur.
   

 • Ayrıntılı Cevap:

  İsraf ve aşırı harcama, insanın doğal ve tabii ihtiyaçlarını aşarak haddinden fazla harcama veya elde etmesidir.

  Burada hem keyfiyet (kalite) hem de kemmiyet (çokluk) arasında bir fark yoktur.

  Maddi harcamalarda insanın konumu, toplumun ön gördüğü şan ve gereksinim durumlarına göre değişir. Bunun da teşhis ve belirlenmesi tamamen kişiye özgüdür. Yani şahıs aldığı veya alacağı şeyin kendisi için gerekli ve zaruri olup olmadığını sahip olduğu konumu açısından bilir.

   Bu nedenle alınacak olan şeyin kalite ve sayısı, kişinin konumuna uygun ve o derecede olmalıdır.

  Ancak burada dikkat edilecek iki unsur vardır. Birincisi İslam'ın ön gördüğü toplum içinde sosyal adalet... İkincisi ise dünya ve içindekilere karşı kanaat sahibi olmak.

  "Şüphesiz ki Allah, size adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder;" Nahl Suresi, 90

  "Bilin ki, kuşkusuz dünya hayatı oyun, eğlence, süslenme, aranızda övünme, mal ve evlat çokluğuna düşkünlükten ibarettir.... Dünya hayatı, aldatıcı bir geçimlikten başka bir şey değildir." Hadid Suresi, 20

  "Elini boynuna zincirlenmiş gibi bağlama (cimrilik etme); büsbütün açıp yayma da; yoksa kınanır ve çaresiz olarak oturup kalırsın." İsra Suresi, 29

  Bu ayetleri örnek alarak insanın ihtiyaç duyduğu veya arzuladığı dünyevi eşya ve mala karşı nasıl davranması gerektiğini şu noktalarla anlayabiliriz:

  1- İnsan, hayatının her evresinde adalete tabi olmalı ve yaşam tarzını onunla şekillendirmelidir. Bu vesileyle kendi tabii ihtiyaçlarını karşılama görevine ek olarak içinde bulunduğu çevre ve mekanda diğer dindaşını da gözetmeli ve toplum içinde sosyal adalete uyarak, harcamalarını ona göre yapmalıdır. 

  2- İnsana verilen rızık üzerinde sadece kendi hakkı yoktur. Tevhit ve İslam bilinci taşıyan ve kendi ihtiyaçlarını karşılayacak miktarın fazlasına sahip olan bir şahıs, yakınlarının, yolda kalmışların, fakir ve miskinlerin de ihtiyaçlarını gözetmeli ve malını bu uğurda sarf etmelidir.

  3- Dünya ve içindekilerin geçici ve sonu olan şeyler olduğunu idrak etmelidir. Bu nedenle de elindeki varlığın onun için yeterli kılındığı gerçeğine teveccüh ederek, daha fazla ve daha güzeli elde etme hırsından kurtulmalı ve yaşamında ölçülü olmalıdır.

  Yukarıdaki açıklamaları dikkate alarak her insan, kendisi için neyin ne kadar gerekli olduğunu ve nelere hangi miktarda ihtiyaç duyduğunu kavrayabilir. Bunun üzerine çıkmak, aşırıya gitmek, savurgan olmak veya tam tersi kısmak, cimrilik etmek, eli sıkı olmak dinimizce yerilmiş ve yasaklanmıştır.

  Allah daha iyi bilendir.

  Vesselam...

  ehlibeytsoru.com

0
0
0
s2smodern
Bu kategoriden diğerleri: « Foreks Nedir? Caiz Midir?

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile