Günün Ayet ve Hadisi

 • Hazreti Fatıma (s.a): "Ey Ebu'l-Hasan! Senin karşılayamayacağın şeyi senden istemekten Allah'a haya ederim."

Soru: Erkeğin beyaz altın takması haram mıdır?

0
0
0
s2smodern
 • Soru: İçeriği görmek için tıklayın.

 • Kısa Cevap:

  Ayetullah el-Uzma Hamanei’nin Bürosu: Beyaz altın denen şey, renk veren bir madde katılması sonucunda beyaza dönüşen sarı altınsa haramdır. Ama altın onda yok denecek kadar az ise sakıncası yoktur; ayrıca platin de sakıncasızdır.

  Ayetullah el-Uzma Sistani’nin Bürosu: Altın (suyla rengi değiştirilse bile) boyuna takılan zincir, parmağa takılan yüzük, bileğe takılan saat gibi olursa erkeğe haramdır ve namazı batıl eder. Platin metalini takmanın sakıncası yoktur.

  Ayetullah el-Uzma Mekarim Şirazi’nin Bürosu: Erkeğin, hangi renkte olursa olsun (beyazda olsa) altın takması caiz değildir ve namazı batıl eder. Ama başka bir metal olan platinin sakıncası yoktur.

  Ayetullah el-Uzma Safi Gulpaygani’nin Bürosu: Rengi beyazda olsa  gerçekten altın ise caiz değildir. Ama başka bir metal olan platine beyaz altın deniyorsa sakıncası yoktur.  

  Ayetullah el-Uzma Hadevi Tahrani’nin Bürosu: Süs için kullanılan her türlü altın, ister evlilik için olan halka yüzük olsun, ister gerdanlık olsun hatta saatin kayışında bile olsa erkeklere haramdır. Beyaz altın da eğer bilinen beyaz altın ise ve değeri sarı altının değerinde ve gerçekte suyla yüzünün rengi değiştirilmiş sarı altın ise erkeklere haramdır. Ama beyaz altından maksat, altından daha pahalı olan platin ise erkeklerin onu kullanması helaldir.   

  Link: İstiftaat Sitesi (Kod:1206)

   

  islamquest

   

0
0
0
s2smodern

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile