Günün Ayet ve Hadisi

 • Hazreti Fatıma (s.a): "Ey Ebu'l-Hasan! Senin karşılayamayacağın şeyi senden istemekten Allah'a haya ederim."

0
0
0
s2smodern
 • Soru: İçeriği görmek için tıklayın.

 • Kısa Cevap:

  Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

  Değerli okurumuz

  Ölüm, tabiatı ve varlığı hasebiyle bir geçiş ve değişim halidir. Zira insan maddi bedeninin yanı sıra, onun asıl cevheri olan ruha da sahiptir. Bu ruh ise tabiat aleminde bu maddi beden ile direk irtibatlı olduğundan sürekli olarak bedenle birlikte bir hareket halindedir. Ancak varlıklar sürekli bir hareket yaşadığından ruh da bu durumdan yoksun değildir. Bu da ruhun da bir hareket içinde olduğunu ve kendi yapısına uygun şeklide bir yol takip ettiğini gösterir.
   

 • Ayrıntılı Cevap:

  Maddi beden doğma, büyüme ve son bulma gibi bir değişim yaşayacağından ruh ilk iki durumda bedenle irtibat halindedir. Ancak kendi hareketine devam etmesi ve kemale doğru ilerlemesi yönüyle bu dünya hayatında belli bir müddetten sonra bu bedenden ayrılmak zorundadır.

  Ölümün kısaca tarifi budur. Yani ölüm, insanın asli yönüyle yoluna devam edebilmesi için yaşadığı bir geçiş sürecidir.

  "Her canlı ölümü tadacaktır." Âli İmran suresi-185

  Bu ayetin içerdiği manalardan biri de ölümün bir son olmadığı, insanın sadece onu idrak edeceği ve ölümün nasıl birşey olduğunu tadacağıdır.

  Peki ölümün uyku ile nasıl bir ilişkisi var?

  "Allah, ölecekleri zaman canlarını alır; ölmeyeni de uykusunda (bir tür ölüme sokar). Böylece, kendisi hakkında ölüm kararı verilmiş olanı(n ruhunu) tutar, öbürüsünü ise adı konulmuş bir ecele kadar salıverir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır." Zumer Suresi-42

  Ayeti Kerime'de ölüm ve uyku aynı cümlenin içinde yer almış ve canların alınması hakkında her ikisi için de aynı hüküm uygulanmıştır. Yani Allah Teala, hem ölüm hem de uyku için "can alma" tabirini kullanıyor.

  Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Uyku ve ölüm halinde ruh, bedenle irtibatını keser. Ancak uyku halinde irtibat tam olarak kesilmez. İnsan uyku halindeyken ruh tam anlamıyla olmasa da beden ile irtibatı zayıflar. İnsanın gördüğü rüyalar ve uyuduğu zamanı hiçbir şekilde hatırlamaması bu sebeptendir.

  Fakat ölüm halinde bu irtibat tam olarak kesilir ve ruh bir daha beden ile irtibata geçmez.

  Buradan anlayacağımız üzere ölüm ile uyku arasındaki benzerlik canın bedenden alınmasıdır. Fakat uyku halinde irtibat tam olarak kesilmez ve bedenin fizyolojik sistemi devam eder. Ölüm halinde ise bu irtibat tamamen kesilir ve bedenin işlevselliği de düşer. 

  Allah daha iyi bilendir.

  Vesselam...

  Ehlibeytsoru.com

0
0
0
s2smodern

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile